Wykładziny dywanowe to wspaniały sposób na wykończenie podłóg w mieszkaniach, przedszkolach, biurach czy hotelach. Świetnie wyciszają pomieszczenia, dodają im przytulności, a także amortyzują dziecięce (i nie tylko) upadki. Jeśli chcesz, aby Twoja wykładzina dobrze się prezentowała, musisz pamiętać o jej regularnym czyszczeniu. Aby dowiedzieć się, jakie metody prania wykładzin wyróżniamy i w jaki sposób przebiega ono krok po kroku, przeczytaj ten artykuł.

Metody prania wykładzin

Istnieje wiele profesjonalnych metod prania wykładzin. Wśród nich są również takie domowe. Możemy wyróżnić np.:

    • pranie metodą ekstrakcyjną,
    • pranie metodą kapsułkowania (pielęgnacyjną),
    • pranie na sucho (suche wiórki),
    • szamponowanie.

Jak wygląda profesjonalne pranie wykładziny krok po kroku?

Zanim będzie można rozpocząć pranie wykładziny, należy ją do tego przygotować. W tym celu warto ją odkurzyć, aby pozbyć się z niej okruszków z jedzenia, włosów, sierści i kurzu. Dokładny proces jej prania zależy głównie od wybranej metody. Dla przykładu omówimy dwie z tych, które wymieniliśmy powyżej – metodę ekstrakcji i kapsułkowania.

Metoda ekstrakcji krok po kroku

Metoda ekstrakcji to najbardziej efektywny sposób czyszczenia wykładzin. Poleca się ją w szczególności do większych i trudniejszych do wyczyszczenia zabrudzeń. Oto jak przebiega ona krok po kroku:

  1. Przed przystąpieniem do pracy należy dokładnie obejrzeć wykładzinę i sprawdzić, z jakich materiałów została ona wykonana, aby móc dobrać odpowiednie preparaty czyszczące.

  2. Odkurzamy wykładzinę za pomocą odkurzacza o dużej mocy, aby wstępnie ją oczyścić.

  3. Jeśli znajdują się na niej trudne do wyczyszczenia plamy, zajmujemy się nimi w pierwszej kolejności. Należy pamiętać, aby przed zastosowaniem silnych detergentów czy odplamiaczy wykonać ich próbę na niewidocznej części wykładziny. Dzięki temu zyskamy pewność, że dany preparat jej nie odbarwi.

  4. Po usunięciu największych plam natryskowo nanosimy na wykładzinę mieszankę wody i środka czyszczącego. Jej zadaniem jest rozpuszczenie zabrudzeń. Dobieramy ją do materiału, stopnia i rodzaju zabrudzeń.

  5. Wcieramy przygotowany wcześniej roztwór w wykładzinę za pomocą specjalnie przeznaczonej do tego szczotki.

  6. Na koniec środki czyszczące i brud wypłukujemy z wykładziny za pomocą odkurzacza piorącego. Wykonujemy tę czynność tak długo, aż woda, którą płukana jest wykładzina, będzie całkowicie czysta.

  7. Zostawiamy ją do wyschnięcia.

Metoda kapsułkowania krok po kroku

Metoda kapsułkowania to najnowocześniejsza z metod. Idealnie sprawdza się ona do lekkich i średnich zabrudzeń. Oto jak przebiega ona krok po kroku:

  1. Przed przystąpieniem do czyszczenia wykładziny metodą kapsułkowania, tak samo, jak w przypadku prania ekstrakcyjnego, zaczynamy od dokładnego jej obejrzenia i dobrania najodpowiedniejszych preparatów czyszczących.

  2. Dokładnie odkurzamy wykładzinę odkurzaczem o dużej mocy.

  3. Usuwamy największe zabrudzenia, które nie mają możliwości rozpuścić się w wodzie.

  4. Na tak przygotowaną wykładzinę nakładamy środek do czyszczenia kapsułkowego. Najlepiej robić to pomału, kawałek po kawałku, aby nie dopuścić do wyschnięcia preparatu.

  5. Za pomocą maszyny do szorowania lub szczotek wcieramy środek w wykładzinę. Preparat łapie brud i zamyka go w kapsułkach powstających w procesie krystalizacji jego cząsteczek.

  6. Kolejnym krokiem jest pozostawienie wykładziny do całkowitego wyschnięcia.

  7. Gdy wykładzina jest już sucha, należy ją ponownie odkurzyć, aby zebrać brud, który został złapany” w kapsułki. Jeśli możemy, to najlepiej odkurzyć ją dopiero następnego dnia.

  8. 20 minut po ostatnim odkurzaniu wykładzina jest już gotowa do dalszego użytku.

Obie wyżej opisane metody z powodzeniem wykorzystujemy w naszej firmie sprzątającej Damart. Oferujemy profesjonalne pranie wykładzin w Łodzi i okolicach.

Jak często powinno się prać wykładzinę dywanową?

Częstotliwość prania wykładzin dywanowych zależy od częstotliwości ich używania i szybkości brudzenia się. Im mocniej eksploatowane jest pomieszczenie, tym częściej będzie potrzeba gruntownego mycia wykładziny. Zaleca się, aby czyścić wykładziny nawet kilka razy w roku. Jeśli decydujesz się głównie na pranie metodą kapsułkową, pamiętaj, aby co jakiś czas wyczyścić wykładzinę dokładniej za pomocą metody ekstrakcyjnej.