Kiedy kupujesz dywany do swojego wnętrza, jesteś wniebowzięty, bo nie tylko nadają mu przytulności, ale również chronią Twoją podłogę. Niestety po kilku miesiącach Twoje dywany tracą swój świeży wygląd — pojawiają się pierwsze zabrudzenia, plamy. Stajesz przed koniecznością wyczyszczenia dywanów. Oczywiście możesz użyć środków chemicznych, ale one podrażniają skórę i błony śluzowe, więc to nie jest najlepsze rozwiązanie.

Lepiej zacząć od wyczyszczenia dywanów domowymi sposobami. Większość rzeczy masz u siebie w domu i są bezpieczne dla Ciebie i dla środowiska. W dodatku możesz działać od razu. Wyobraź sobie, że rozlewasz na dywan czerwone wino, gdy sklepy są już pozamykane. Nie ma możliwości, żebyś wybiegł z domu i kupił szampon do dywanów.

2 najważniejsze zasady czyszczenia dywanów

Zanim przystąpisz do czyszczenia dywanów, najpierw je odkurz. Niestety, wszystkie zanieczyszczenia wchodzą głęboko w jego strukturę, zwłaszcza w dywany, które mają długie włosie, np. dywany shaggy. Jeśli Twoje dywany należą do małych dywanów, to możesz je nawet wytrzepać.

Druga zasada — usuwaj plamy, gdy tylko powstaną. Owszem, niektórych nie zauważysz od razu, ale jeśli coś się rozlało, to łatwiej usunąć świeżą plamę niż zaschniętą.

6 domowych sposobów na czyszczenie dywanów

1. Niezastąpiony ocet

Na pewno w Twojej kuchni znajduje się butelka octu, który doskonale poradzi sobie z plamami na Twoich dywanach. 

Istnieje kilka wersji przepisów na mieszankę do wywabiania plam:

  • ocet z wodą —  wymieszaj 1 szklankę wody z 0,5 szklanki octu. Możesz zrobić większą mieszankę, ale proporcja wody musi być o połowę większa niż octu.
  • 2 łyżki soli rozpuść w 0,5 szklanki octu na świeże plamy.
  • 1 łyżce octu rozpuść 1 łyżkę skrobi kukurydzianej i nałóż taką papkę na starszą plamę na minimum 24h, żeby papka zadziała, a następnie odkurz.

Możliwe, że plamy nie zejdą od razu i czynność będziesz musiał powtórzyć.

2. Soda oczyszczona to Twój przyjaciel

Twoje dywany zaczynają nieprzyjemnie pachnieć? Dawno utraciły swoją świeżość? Wypróbuj sodę oczyszczoną, która idealnie nadaje się do neutralizowania przykrych zapachów.

Posyp swoje dywany sodą oczyszczoną, wetrzyj ją we włosie i odczekaj kilkadziesiąt minut, po czym je odkurz. Nie tylko je odświeżysz, ale również wywabisz plamy.

Ekstra trik jak ulepszyć odświeżenie dywanów sodą oczyszczoną

Przygotuj sobie słoik z sodą oczyszczoną, dodaj do niej kilka kropel olejku eterycznego, wymieszaj i rozsyp nad dywanami. Pozostaw na kilkadziesiąt minut, kilka godzin, a nawet całą noc.

Odkurz i ciesz się świeżym zapachem w całym domu.

3. Wypróbuj talk lub mąkę ziemniaczaną

Na pewno zdarzyło Ci się, że z talerza spadło coś tłustego, co pozostawiło na dywanie paskudną plamę. Katastrofa!

Jak się jej pozbyć? Wystarczy rozsypać na nią talk lub mąkę ziemniaczaną, gdy tylko taka plama powstanie. Oba powinny bez problemu wysuszyć i wyczyścić zabrudzone miejsce.

4. Lód pogromcą na czekoladę i gumę do żucia

Zauważyłeś plamę czekolady na którymś z dywanów lub — co gorsza — przyklejoną do włosia gumę do żucia. Istny koszmar każdego, kto tego doświadczył. O ile z czekoladą jeszcze jakoś można sobie poradzić, to jak pozbyć się gumy do żucia? Czy dywan jest już do wyrzucenia?

Nic z tych rzeczy! Nawet tak oporne zabrudzenia można pokonać.

Skorzystaj ze zwykłej kostki lodu. Umieść kilka z nich w torebce i połóż bezpośrednio na plamę z czekolady. Kiedy stwardnieje, bez problemu będziesz mógł ją zeskrobać.

A co z gumą do żucia? Wykorzystaj tę samą metodę. Guma stwardnienie i będziesz mógł ją zeskrobać jak czekoladę bez obaw, że resztki gumy zostaną na włosiu dywanu.

5. Sól Twoim sprzymierzeńcem w walce z winem

Znasz tę sytuację, gdy siedzisz wieczorem po ciężkim dniu i relaksujesz się lampką czerwonego wina. W tle leci muzyka z radia, rozmawiasz z ukochaną osobą lub z przyjaciółmi. Jest przyjemnie, ale jeden nieostrożny ruch, źle postawiony kieliszek i czerwone wino ląduje na dywanie.

Ogromna czerwona plama wykwita na jasnym dywanie. Brakuje Ci tchu, bo wiesz, że nie pozbędziesz się tej plamy.

Spokojnie, Twój dywan jest do odratowania, a ratunek znajduje się w Twojej kuchni. Sól pomoże Ci pozbyć się plamy po czerwonym winie. Wystarczy, że posypiesz ją na plamę i będziesz wcierać ją od zewnątrz do wewnątrz (ważne, żeby nie robić tego odwrotnie). Kiedy plama przeschnie, odkurz dywan i ciesz się jej brakiem lub powtórz czynność, gdyby plama nadal była widoczna.

6. Bibułka lub papier kontra wosk

Jeśli lubisz palić świeczki w swoich pomieszczeniach, to na pewno natrafiłeś na plamę wosku na swoich dywanach. Jak szybko się ich pozbyć? Nawet starych plam? Rozgrzej żelazko, przyłóż do plamy bibułkę lub papier i przeprasuj. Wosk się rozpuści, wsiąknie w bibułkę lub w papier, a na dywanie plama zniknie.

Prawda, że proste?

Co zrobić, gdy dywany są mocno zabrudzone?

Powyższe domowe sposoby Ci się spodobały, ale Twoje dywany są bardzo mocno zabrudzone, a Ty po prostu nie masz czasu, żeby je czyścić domowymi sposobami? A może zwyczajnie nie masz chęci za to się zabierać, bo masz zbyt dużo dywanów?

Idealnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z profesjonalnej firmy, która przyjedzie do Ciebie z odpowiednim sprzętem i wypierze Twoje dywany, pozostawiając je czyste i świeże.

Dywany powodują, że Twoje pomieszczenia są przytulniejsze, jednak ich codzienne użytkowanie przyczynia się do zabrudzeń i utraty ich pięknego wyglądu. Najlepiej usuwać świeże plamy od razu, jednak niektóre dywany trzeba oddać w ręce specjalistów, jak chociażby w ręce pracowników naszej firmy, którzy pozbędą się brudu z Twoich dywanów.